Neohodnoceno

Workshop: Cat friendly přístup k vyšetření seniorních koček z pohledu internisty a oftalmologa

12 999 Kč 10 742,98 Kč bez DPH

Partnerem akce je společnost Samohýl group 

Datum: neděle 17. listopadu 2024, 9–17

Místo konání: Praha (místo bude upřesněno)

Přednášející: MVDr. Petra Černá, MRCVS AFHEA AdvCertFB a MVDr. Jiří Beránek, Ph.D.

Kapacita: 16 účastníků

V ceně workshopu jsou materiály, potřebné přístrojové vybavení a spotřební materiál, certifikát o absolvování a občerstvení po celou dobu konání kurzu.

 

Náplň workshopu

Cat friendly přístup (přednáška a praktické cvičení na kočkách, dr. Černá)

 Kočky se vyvinuly s emocemi a chováním, které jsou nezbytné pro jejich přežití jako dravce i kořisti. Klinické prostředí a požadovaná veterinární vyšetření mohou vyústit v behaviorální reakce na ochranné (negativní) emoce. Interakce přátelské ke kočkám vyžadují porozumění, interpretaci a vhodnou reakci na emocionální stavy koček. Je třeba dát jim pocit kontroly při provádění manipulace pro vyšetření. Tato přednáška a workshop se zaměří na nové AAFP/ISFM pokyny pro veterinární interakci s kočkami. Techniky „Cat Friendly“ přístupu a manipulace pomáhají veterinářům i veterinárním sestrám při interakcích s kočkami a zacházení s nimi, aby se snížil dopad strachu a další ochranné (negativní) emoce, čímž se zlepší pohoda koček. Při implementaci těchto pokynů se spokojenost týmu a důvěra klientů ve veterinární tým zvýší a také se zlepší naše péče o kočičí pacienty. Veterináři se během této přednášky a workshopu naučí, jak je důležité porozumět a vhodně reagovat na aktuální emoční stav kočky, i jak přizpůsobit každou návštěvu jednotlivému pacientovi. 

Měření krevního tlaku a komorbidity u hypertenze u koček (přednáška, dr. Černá)

 Hypertenze je časté onemocnění u starších koček, které bývá obvykle diagnostikováno ve spojení s jinými nemocemi, jako jsou chronické onemocnění ledvin a hypertyreóza (tzv. sekundární hypertenze), ale existuje i primární hypertenze. Klinické důsledky hypertenze mohou být vážné, související s „poškozením cílových orgánů“ (oko, srdce, mozek a ledviny) a včasná diagnostika následovaná vhodnou léčbou je důležitá pro sníženi morbidity těchto pacientu. Přestože se jedná o časté onemocnění u koček, rutinní monitorování krevního tlaku se bohužel v praxi neprovádí často, což pravděpodobně vede k poddiagnostikování kočičí hypertenze v klinické praxi. Tato přednáška se zaměří na praktické možnosti měření krevního tlaku u koček a na léčbu hypertenze. 

Vyšetření oka a sítnice (přednáška, dr. Beránek)

Oftalmologické vyšetření u kočky má svá specifika. Jak manipulace s pacientem má své odlišnosti, o nichž se budeme bavit v dopolední části, tak je tomu i s vlastním oftalmologickým vyšetřením. Provádí se s podstatně nižší intenzitou světelného paprsku oproti vyšetření například u psů či koní, odlišný je tvar pupily i hloubka přední komory oční a dostupnost iridokorneálního úhlu. Sítnice koček je holangiotická, a proto se budeme snažit „nakoukat“ právě širokou škálu fyziologický variant, stejně jako jejich odlišení od nejrůznějších forem patologií anatomického i funkčního stavu sítnice.   

Oftalmologická diagnostika pacientů s hypertenzí a možnosti diferenciální diagnostiky (přednáška, dr. Beránek)

Hyféma, neresponzibilní mydriáza, fibrin ve sklivci, amoce sítnice či subretinální krvácení, to jsou vše typické příznaky pacienta s hypertenzí, ale jaká jsou potenciální diferenciální diagnózy? To vše bude předmětem přednášky prezentované formou kazuistik.

Měření krevního tlaku a oftalmologické vyšetření u koček v praxi (praktické cvičení na kočkách, dr. Černá a dr. Beránek) 

Praktická část se zaměří na měření krevního tlaku u koček pomoci Doppleru a také oscilometrické metody. Naučíme se, jak správně vybrat manžety na měření krevního tlaku a také v jaké poloze tlak u koček měřit a jak s přístroji na měření tlaku zacházet. 

Další částí workshopu je oftalmologické vyšetření kočičích pacientů se zaměřením na diagnostiku a diferenciální diagnostiku pacientů s alterací krevního tlaku. Budeme mít možnost se seznámit s vyšetřením očního pozadí, nitroočního tlaku a ultrasonografickým vyšetření fundu. Prozkoumáme i velkou variabilitu fyziologických nálezů funduskopie.

 

Workshop je ohodnocen body v rámci kontinuálního vzdělávání KVL ČR a KVL SK (prosíme, zadejte do poznámky v košíku vaše číslo KVL).

K platbě je možné využít body z věrnostního programu Norbrook a Purina veterinárního programu.

Změna programu vyhrazena.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Zpět do obchodu